Friday, 10 July 2015

ZAKINTOS, CVET ORIJENTA

Mesta koja morate posetiti:

  1. Navagio plaža

Noćni provod

Hrana



Zakintos pruža idealnu lokaciju za odmor na grčkim ostrvima, za sve uzraste. On će vam pružiti ogromnu energiju za oživljavanje tela i duše nakon napornog i stresnog, svakodnevnog života. Grčko ostrvo Zakintos, takođe poznato kao Zante, je raj za umetnike. To je dom mnogih poznatih umetnika i pisaca  i često ga zovu 'Cvet Orijenta'.

Zakintos je pun šarma, boje, cveća i svežeg vazduha, da ne pominjem neke od najneverovatnijih plaža, kao što je plaža Navagio na kojoj je nasukan brod (na engl. je ime plaže Shipwreck).  

Plaža Navagio je, možda, jedna od najpoznatijih plaža u Grčkoj a nalazi se na ostrvu Zakintos. Svoje ime na engleskom 'Shipwreck' je dobila po brodu koji je ilegalno prevozio cigarete i koji se nasukao na obalu 1983. Njegov kostur i dalje leži tamo, na plaži.


Pejzaž je zaista impresivan. Među visokim, belim stenama leži bela plaža sa dubokim, nebesko plavim vodama. Plaža je u blizinini sela Anafonitria. Njoj se može pristupiti samo s mora lokalnim čamcem koji polazi iz luke Svetog Nikole u Volimesu ili iz mesta Porto Vromi, svakoga dana. Možete napraviti krug oko ostrva malim brodom ili brodovima za krstarenje. Većina tih brodova polazi iz luke Zakintos i sa plaža Laganasa.



VREME NA ZAKINTOSU

Vreme na Zakintosu ga čini fantastičnom destinacijom za letnji odmor. Zbog svoje mediteranske klime Zakintos ima topla i suva, sunčana leta i blage zime. U zimskim mesecima Zakintos ima visok nivo padavina i na taj način omogućuje da se održi veoma zeleni krajolik na ostrvu. Zelenilo Zante je zaslužno za titulu 'Cvet Orijenta', koju su ostrvu dali Mlečani za vreme svoje vladavine.
Zakintos je blagosloven sa najviše sunčanih sati u godini, što ga čini odličnim mestom za odmor na plaži! Prosečno temperature u toku dana, za vreme letnjih meseci su : u maju je 26 stepeni C, u junu 36 stepeni, u julu 38 stepeni, u avgustu 40, u septembru 30 i u oktobru 25 stepeni Celzujusa.

KRATKA ISTORIJA ZAKINTOSA

Zakintos iz antičkog vremena, ili 'Cvet Orijenta' kako su ga Mlečani zvali, bio je nastanjen još od vremena neolita, kao što su pokazala arheološka istraživanja. Homer prvi put pominje ostrvo u Ilijadi i Odiseji, navodeći da su prvi stanovnici bili sin kralja Dardanos od Troje i njegovi ljudi, kao i to da su oni prvi put došli na ostrvo oko 1,500-1,600 godine pre nove ere. Ostrvo je tada osvojio kralj Arkeisios od Kefalonije. Zbog strateškog položaja ostrva i njegove plodne zemlje, njegovi stanovnici su postali veoma bogati i osnovane su razne kolonije na Kritu, Parosu, pa čak i u Španiji. U 5. veku, za vreme Persijskih ratova, Zakintos je ostao neutralan i tokom Peloponeskog rata je učestvovao u Atinskom savezu. Kada je Alijansa raspuštena posle atinskog poraza prilikom pohoda na Siciliju, Zakintos je pao pod vladavinu Spartanaca koji su uspostavili oligarhiju na ostrvu i time je demokratiji došao kraj. Kasnije su stanovnici Zakintosa organizovali revoluciju i uspeli da povrate svoj demokratski, politički sistem. Nakon makedonskih ratova Zakintos je pao pod makedonsku vlast, a kasnije je bio okupiran od strane Rimljana. Ova poslednja okupacija je obeležila istoriju Zakintosa. U početku rimske dominacije prokonzul  je uspostavio vlast na ostrvu u skladu sa rimskim zakonima. Kasnije je Zakintos dobio autonomiju, ali je morao da plati godišnji porez Rimljanima i da pošalje svoje vojnike u rimske legije. Ostrvljani su imali slobodu da uspostave svoje zakone i imali su svoju opštinu, parlament i kovani novac. Za Zakintos i njegove stanovnike je rimsko doba bilo period velikog materijalnog i kulturnog razvoja. 

OD MLEČANA DO DANAS

Od vremena Mlečana do 34 nove ere, hrišćanstvo je stiglo na ostrvo i postalo dominantno u drugoj polovini 3. veka naše ere, tokom uspona Vizantijskog Carstva, formiranog od strane Konstantina Velikog. Zatim je ostrvo Zakintos, zajedno sa ostalim Jonskim ostrvima, palo pod mletačku vlast i dominaciju Franaka, a kasnije i pod vlast kralja Napulja i princa od Firence. Tokom 15. veka, dok je Grčka bila pod turskom vlašću, Jonska ostrva su i dalje bila pod mletačkom vlašću. Oni su osnovali surovi, aristokratski, oligarhijski, politički sistem. Mlečani su promovisali kulturnu baštinu Zakintosa sa pojavom mnogih, važnih grčkih pesnika i pisaca, kao što su renomirani Andreas Kalvos, nacionalni grčki pesnik Dionisios Solomos, sudija Georgijos Tersetis i pozorišni pisac Antonis Matessis. Porodica koja je igrala važnu ulogu u lokalnim poslovima bila je rimska porodica. 1797. god. francuski republikanci su došli na ostrvo obećavajući promenu socijanog, ekonomskog i političkog sistema, ali ništa nije trajalo dugo. Oligarhija je ponovo bila uspostavljena kada su Rusi i Turci osvojili ostrvo. Francuzi su ponovo uspeli da zauzmu Zakintos, ali ubrzo su došli i Englezi i ostali na ostrvu od 1814. do 1864. god. Tokom svoje vladavine, Englezi su modernizovali način upravljanja i javne poslove na ostrvu. S obzirom da su izbegli tursku okupaciju, Zakintos je pomogao ostatku Grčke u revoluciji za nezavisnost od Turaka. Zakintos i druga Jonska ostrva su pripojeni Grčkoj državi 21. maja 1864. god.

0 comments:

Post a Comment