Sunday, 20 September 2015

SANTORINI


Santorini predstavlja malu, kružnu grupu ostrva koja se nalazi u Egejskom moru. Ime Santorini je ovo ostrvo dobilo od Mlečana u 13. veku. Pre toga se zvalo Kalisti. Ostrvo je vulkanskog porekla i bilo je poprište kataklizmične vulkanske erupcije pre 3.500 godina, nakon čega je celo ostrvo prekriveno kraterima dubokim stotinama metara i gomilama pepela. Neki naučnici veruju da je ova erupcija izazvala kolaps Minojske civilizacije na ostrvu Krit, 70km južno. Ova kataklizma i mogućnost da je ona izazvala pad Minojske civilizacije smatra se mogućim izvorom Platonove priče o Atlantidi. Ovaj događaj bi, svakako, mogao promeniti predstavu ljudi o tome šta su bogovi u stanju da urade, ako su nečim izazvani.

KRATKA ISTORIJA SANTORINIJA


Prvu kontrolu na ostrvu uspostavili su Feničani; posle njih su došli Dorani. Glavni grad Grčke, Santorini (ili Tera, kako su ga nekada zvali), osnovan je u 9. veku pre nove ere. od strane kolonista Dorana čiji je vođa bio Tera i nastavljeno je sa njegovim naseljavanjem sve do ranog vizantijskog perioda. Prema Herodotu, nakon suše od sedam godina, Tera je poslao koloniste koji su osnovali nekoliko gradova u severnoj Africi, uključujući tu i Kirenu. Santorinijem su vladali Rimljani, Vizantijci i Franci. Ostrvo je palo pod osmansku vlast 1579. god. Santorini je pripojen Grčkoj 1912. god.
Plaža sa belim peskom


Plaža sa siim peskom
Ostrvo nema reke i zato je pijaće vode nedovoljno Do ranih devedesetih godina lokalno stanovništvo je koristilo kišnicu koja je padala po njihovim krovovima i dvorištu da bi napunili rezervoare za vodu, takođe su koristili i male izvore i uvozili vodu iz drugih delova Grčke. Danas postoji postrojenje za desalinizaciju koje obezbeđuje tekuću vodu za domaćinstva, ali ona nije za piće.
Plaža sa crnim peskom
Plaža sa crvenim peskom
Primarna grana industrije na Santoriniju je turizam. Međutim, ostrvo ima i industriju vina koja je još u procvatu i zasniva se na sorti grožđa Asirtiko. Asirtiko vinova loza je izuzetno stara i otporna na filokseru. Ona je prilagođena ostrvskom tlu tako što je zasađena daleko i njen glavni izvor vlage je rosa. Ona je zasađena u obliku korpi sa grožđem koje visi unutar te korpe kako bi bilo zaštićeno od vetra.

Plaža sa crnim i belim peskom
Vulkanski pesak i pejzaž od koga zastaje dah čine grčko ostrvo, Santorini, najcenjenijim mestom za odmor. Poznat po svojim vetrenjačama, nežno plavim krovovima i zadivljujućim zalascima sunca, Santorini se može pohvaliti suvom klimom i sunčanim danima skoro cele godine. On je ujedno i mesto gde možete pronaći plaže sa belim, sivim, crvenim i crnim peskom, ili čak plaže sa belim i crnim peskom zajedno.
Sve su ovo razlozi zbog kojih je ovo ostrvo krcato turistima iz svih krajeva sveta tokom letenje sezone. Santorini spade u jednu od najskupljih destinacija za odmor, ne samo u Grčkoj, već i šire. Njegova spektakularna lepota, zajedno sa dinamičnim noćnim provodom, čini ovo ostrvo jednim od glavnih turističkih mesta u Evropi. 

0 comments:

Post a Comment