Sunday, 28 June 2015

SEJŠELSKA OSTRVA



Pitate se gde biste mogli da provedete idealan letnji odmor u 2015. godini? Idite na mesta na kojima niste nikada bili i iskusite raj na zemlji!

NAŠ PRVI PREDLOG SU SEJŠELSKA OSTRVA


Zatvorite oči i samo zamislite. Ležite na plaži sa najsitnijem i najfinijim peskom, koju zapljuskuje smaragdno zeleno more, a u pozadini su bujna brda sa glacijalnim stenama. Da li je to slika sa brošure? Ne, samo uobičajena slika Sejšelskih ostrva. Sa takvim okruženjem kao iz snova, Sejšeli su prirodan izbor mladenaca. Ali za one koji traže nešto više od osunčanog tena i romantike, ovaj arhipelag ima veliki izbor uzbudljivih sadržaja. Tu su džungle i šetnje pored mora, izleti čamcem, dubinsko ronjenje i ronjenje u plićaku da vam okupira pažnju. Ekoturizam je razvijen – tu su morski parkovi i prirodni rezervati prepuni endemskim vrstama kojima se može lako prići.



Sejšelska ostrva su pristupačnija nego što možete i zamisliti. Osim visoko luksuznih opcija, ova zemlja ima i dosta samo-uslužnih objekata i porodičnih pansiona koji imaju lokalni kolorit. Dakle, ako patite od vizije tropskog raja, ovde je vaš lek.
Sejšelska granitna i koralna ostrva se protežu između 4. i 10. stepena južno od ekvatora i leže između 480km i 1600km od istočne obale Afrike u zapadnom Indijskom okeanu.


Od ovih 115 ostrva, 41 unutrašnje ostrvo predstavlja najstarija granitna ostrva na zemlji dok narednih 74 formiraju 5 grupa niskih, koralnih atola i grebenskih ostrvaca koja sačinjavaju spoljašnja ostrva.
Klima na Sejšelskim ostrvima je uvek blaga i temperature retko padaju ispod 24 stepena C ili rastu iznad 32 stepena C.
Obično je svežije od novembra do marta. More je mirno a vreme toplo i vlažno. Veća količina padavina je tokom meseca decembra pa sve do februara. Takođe je prilično oblačno, s vremena na vreme, u toku tih meseci. Vreme je najtoplije od decembra do aprila. Meseci od maja do oktobra donose suvo, svežije vreme i burnije more.
Veći deo lepote Sejšela leži u njegovoj divljoj, vekovima netaknutoj prirodi, čineći na taj način ostvro utočištem za retke i jedinstvene vrste biljaka i životinja. Postoji 81 vrsta jedinstvenog biljnog sveta koji se može naći jedino na Sejšelskim ostrvima. Legendarni Coco de Mer kokos je jedinstven u svojoj vrsti. Ovo je najveći kokos na svetu i raste samo na jednom ostrvcetu, Praslin, u okviru praistorijske šume Valle de Mai, u srcu ostrva.

KRATKA ISTORIJA SEJŠELSKIH OSTRVA

Prvi zapis o Sejšelskim ostrvima bio je u 1502. god kada je portugalac Vasko de Gama istraživao ostrva, mada su ih arapski trgovci posetili mnogo ranije. Kasnije, tokom 16. veka, ostrva su često posećina, a nekima od njih su portugalci nadenuli ime. 1742. god. francuski guverner Mauricijus poslao je ekspediciju na ostrvo. Drugom ekspedicijom, 1756. god., je formalno potvrđena svojina nad ostrvom od strane Francuske i ostrvo je dobilo svoje sadašnje ime u čast francuskog ministra finansija pod Lujem XV, Moroa od Sejšela. 1794. god. Britanija je anektirala Sejšele. U narednih 13 godina ostrva su 7 puta prelazila iz ruku britanaca u ruke francuza i obrnuto. 1811. god . Sejšeli su bili okupirani od strane britanaca. 1874. Sporazumom u Parizu, Sejšelska ostrva i Mauricijus su zvanično pripali Britaniji. Godinu dana kasnije ovaj sporazum je sankcionisan i Sejšeli potpadaju pod vlast Mauricijusa. 1835. god ropstvo je ukinuto na Sejšelskim ostrvima i 1853.god. Rimokatolička crkva je osnovana. 1888. god. postavljen je poseban upravnik i izvršni i upravni saveti za Sejšelski arhipelag. Devet godina kasnije upravnik je stekao punomoćje od britanskog kolonijalnog guvernera, pa su tako 31. avgusta 1903.god. Sejšelska ostrva postala odvojena kolonija britanske Krune.

0 comments:

Post a Comment